Odzież i dodatki - jak wspomagają pracę?

Ochrona poszczególnych części ciała jest wyjątkowo istotna, szczególnie w sytuacji, kiedy dotyczy konkretnych jego elementów lub narządów. Głowa, dłonie, stopy a nawet słuch, wzrok czy narządy oddechowe doczekały się szczególnych rozwiązań, które chronią je przed sytuacjami i innymi czynnikami zagrażającymi zdrowiu lub żuciu. Posiadając odpowiednią budowę, w której wykorzystuje się trwałe materiały, zapewniają oczekiwaną ochronę, odpowiednią dla stopnia i skali zagrożenia. Kluczowe w takich przypadkach jest posiadanie odpowiedniej normy, która wpływa na poziom bezpieczeństwa. Wpływa to na takie cechy jak twardość skorupy w przypadku kasków i hełmów, wykorzystanie filtrów w przypadku masek chroniących układ oddechowy oraz zastosowanie tkanin jak również materiałów. Wpływa to między innymi na sztywność rękawic. To z kolei ma znaczący wpływ na możliwość manipulowania narzędziami. Precyzja to kluczowa sprawa w wielu zawodach. Tam gdzie można z niej zrezygnować, istotniejsza jest zazwyczaj ochrona. Podobnie jest w przypadku spawania. Tam zagrożeniami jest wysoka temperatura oraz gorące drobiny, które wówczas powstają. Z tego powodu warto wyposażyć pracownika w kompletną odzież do spawania.

W przypadku kasków, znajdują się one na wyposażeniu większości pracowników w branży budowlanej oraz w przypadku prac na wysokości. Wiąże się to z ryzykiem spowodowanym uderzeniem przez wystające elementy lub spadające przedmioty. Taki kask, hełm zapewnia odpowiednią ochronę skutecznie amortyzując takie uderzenie. Należy jednak pamiętać, że należy go odpowiednio nosić, zgodnie z zaleceniami producenta.

Odzież oraz dodatki mające zapewni większe bezpieczeństwo zostały wykonane z określonymi zaleceniami od producenta i takie zastosowanie je zapewnia. Postępując inaczej narażamy się na duże ryzyko, o czym należy zawsze pamiętać.