Jak dobrać okulary ochronne dla pracownika?

Ważnym narządem i zmysłem, który należy szczególnie chronić to niewątpliwie wzrok. Obecnie wiele zawodów i prac zmusza do podejmowania kroków, które mają za zadanie wyposażenie pracowników w środki chroniące ten narząd. Wynika to z naszej wiedzy i doświadczenia z zakresu doznawanych urazów. Jednoczenie jesteśmy bardziej świadomi, że ostatnie faktyczne zagrożenie, jest tym, którego nie należy lekceważyć.

Najczęściej zaleca się wobec tego odpowiednie okulary lub gogle, które mają za zdanie ochronić wzrok przed zagrożeniami. W większości przypadków dotyczy to sytuacji gdzie zachodzi niebezpieczeństwo urazów mechanicznych. To wymusza ich dużą trwałość oraz odporność na uderzenia. Jednocześnie takie i inne okulary spełniać muszą inne normy, zapewniające ochroną przed wysoką temperaturą oraz innym promieniowaniem. Takie okulary zaliczane są do środków ochrony indywidualnej, ważnej z punktu bezpieczeństwa każdego zakładu. W ich przypadku podstawowa norma, którą należy spełnić to EN 166. Inne normy pozwalają na ochronę oczu przed nadfioletm (EN 170), olśnieniem słonecznym (EN 172), jak i innymi sytuacjami oraz zdarzeniami stwarzającymi ryzyko. Obejmuje to również czynności wykonywane tam gdzie ryzyko pochodzi ze strony cieczy oraz płynów. Przyczynia się do tego budowa oraz konstrukcja takich okularów i gogli. Lekkie a przy tym wytrzymałe są dobrze dopasowane do twarzy zapewniając szczelną osłonę. Bardzo często chronią również z bocznej strony. W przypadku gogli, wykorzystuje się między innymi elementy gumowe, które dobrze przylegając do twarzy zapewniają odpowiednią izolację.

W celu przedłużenia ich trwałości i dla zapewnienia funkcjonalności bardzo często można znaleźć dla nich elementy wymienne. Pozwala to na zamianę zauszników na taśmę, nosków i innych części. Taka wymiana pozwala również na szybkie czynności w przypadku ich uszkodzenia. Dzięki temu można obniżyć koszty, szczególnie te związane z naprawą lub wymianą na nowy model.